Výber pneumatík

Základným kritériom pre výber pneumatík je ročné obdobie, pre ktoré sú určené - letné, zimné, celoročné. Najdôležitejšími parametrami pneu sú: šírka, profil, priemer, index hmotnosti a index rýchlosti (tieto parametre dobre ilustruje obrázok nižšie). Ďalším dôležitým kritériom je, či sú pneumatiky Runflatové alebo nie - pre niektoré typy automobilov je použitie Runflatových pneu nevyhnutné.

Ak si nie ste istý, aké pneumatiky sú schválené pre Vaš automobil, odporúčame nazrieť do veľkého technického preukazu, kde sú tieto rozmery (spolu s rozmermi diskov) vypísané. V prípade, že sa rozhodnete pre jazdenie s neschváleným rozmerom pneumatík, vystavujete sa riziku pokút, problémom pri STK a taktiež, v prípade poistnej udalosti, problémom s poisťovňou.

tyre_infographic-2.jpg

Hĺbka dezénu

V súšastnosti platná vyhláška č. 464/2009 Z.z.Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky z 3. novembra 2009 stanovuje limitnú hĺbku dezénu pre letné pneumatiky na 1,6mm a pre zimné na 3mm. Vo všeobecnosti sa ale neodporúča jazdiť s dezénom plytším ako: u letných pneu 3mm a u zimných 4mm.

Hĺbka dezénu nových pneumatík sa u rôznych výrobcov mierne líši, je približne 8mm u letných pneu a 9mm u pneu zimných.